ارتودنسی جدید

Posted on

ارتودنسی جدید

ارتودنسی جدید در دهه گذشته با افزایش نوآوری در زمینه کوتاه شدن طول درمان در بیماران بزرگسال به اهداف بلند مدت خود چند گام نزدیک تر شده است .

امروزه ما درحال ارائه نوآورانه روش های جراحی با حداقل تهاجم طراحی شده برای رسیدن به چنین هدفی و یا شاید مهم تر از آن هستیم .کمک به حل چالش های ارتودنسی از طریق اصلاح تراکم استخوان ، در مواقع معمولی یکی دیگر از تلاش های رسیدن به این اهداف است .

 

New orthodontic

 

 

در ابتدا یک جایگزین جراحی با حداقل تهاجم وارد میدان می شود و یک عمل جراحی با فلسفه پیچیده تر را به درمان ارتودنسی با ابزار داده شده تبدیل می کند.امروزه در تلاش برای موفقیت حل چالش های ارتودنسی ، ابزارها به گسترش دامنه خود ادامه می دهند.

وجود ابزارها با کنترل بیشتر و انعطاف بالاتر به ارتودنتیست ها این امکان را می دهند که حرکت دندان ها را با نرمی و سرعت بالاتری تنظیم و هدایت کنند.

در گذشته بیمار ها مجبور بودند به خاطر حرکت دندان ها و نیروهای مکانیکی که به دندان های آنها وارد می شد درد زیادی را تحمل کنند.اما امروزه درمان ها ی ارتودنسی برای بیماران بسیار قابل تحمل تر و راحت تر است .

 

براکت های نسل جدید ارتودنسی جدید:

براکت های نسل جدید ارتودنسی مدرن بریس دیمون هستند که بسیار سبک تر و متنوع تر از انواع سنتی هستند.آن ها قابلیت حرکت دندان ها را در جهات مختلف دارا می باشند.بریس دیمون با کم کردن میزان اصطکاک در بین سیم قوس دار ارتودنسی و شیار داخلی براکت حرکت ارتودنسی را سریع ترکرده است.

همچنین مدت زمان انجام ارتودنسی را هم بطور محسوسی کاهش یافته است .از دیگر پیشرفت های کنونی ارتودنسی مدرن می توان به شفافیت براکت های جدید اشاره کرد که باعث تحولی در درمان ارتودنسی شده اند.براکت های کریستالی باعث رو آوردن افراد بیشتری به درمان ارتودنسی شده است .

 

 

New orthodontic

 

 

سیم های ارتودنسی جدید:

سیم های نسل ارتودنسی جدید هم از گذشته تا کنون سیر صعودی خود را به خوبی طی کرده اند.جنس آنها از فولاد ضد زنگ به نیکل تیتانیوم تغییر پیدا کرده است.سیم هایی که از فولاد ضد زنگ ساخته می شدند گرچه دچار زنگ زدگی نمی شدند اما اگر بیش از حد خم می شدند.آنها نمی توانستند به راحتی به موقعیت قبلی خود باز گردند .

با گذشت زمان و ارتقا دانش ارتودنسی سیم های نیکل تیتانیوم که داری قابلیت انعطاف پذیری بیشتری نسبت به گذشته هستند و حرکات دندان ها را با سرعت بالاتری امکان پذیر می کنند برای کمک به ارتودنسی پا به عرصه ی این دانش گذاشتند .

نکشیدن دندان در ارتودنسی جدید:

از دیگر پیشرفت های ارتودنسی جدید می توان به نکشیدن دندان در ارتودنسی جدید امروزه اشاره کرد.

در گذشته برای ایجاد فضا به منظور جاگیری دندان هایی که خارج از قوس دندانی بوده اند ارتودنتیست ها مجبور به کشیدن دندان هایی می شدند که غالبا سالم هم بوده اند.

امروزه با استفاده از دست آورد های ارتودنسی مدرن در اکثر موارد ارتودنتیست ها از کشیدن دندان امتناع می کنند.آن ها فضای لازم را برای قرار گیری دندان ها از روش های دیگری به جز کشیدن دندان به دست می آورند .

 

 

 

New orthodontic

 

 

نداشتن محدودیت سنی برای ارتودنسی جدید:

امروزه با استفاده از روش های ارتودنسی جدید گزینه محدودیت سنی از این نوع درمان برداشته شده است.

در گذشته افرادی بودند که به خاطربالا رفتن سن  به دلیل تغییرات دندان در اثر افزایش سن  با وجود دندان های نامرتب در دهانشان از درمان ارتودنسی ناامید بودند.آن ها راه حلی برای بر طرف کردن مشکل خود نمی یافتند.امروزه شرط انجام ارتودنسی در سنین بالا فقط داشتن لثه ها و بافت نگهدارنده سالم است.زیرا خط لثه دروازه ای برای سلامت دهان و دندان ها است به این ترتیب حرکت دندان ها هم به ندرت با مشکل روبرومی شوند.

ارتودنسی نامرئی:

این ارتودنسی در سال های اخیر در ایران مورد استفاده قرار گرفته است.تا چند سال قبل ارتودنتیست ها از طلق های شیشه ای ارتودنسی نامرئی فقط برای درمان های خاصی استفاده می کردند.در ساخت ارتودنسی نامرئی از هیچ فلزی استفاده نمی شود.بنابراین زخم و خراشی هم درموقع استفاده در دهان بیمار بوجود نمی آید.

 

 

New orthodontic

 

 

 

آیا ارتودنسی نامرئی متحرک است؟

بله ، متحرک بودن ارتودنسی نامرئی این امکان را به بیمار می دهد که موقع غذا خوردن آن را از دهان خارج کند.سپس مسواک و نخ دندان بکار برده و دوباره از آن استفاده کند.طلق های بی رنگ ارتودنسی نامرئی را هر دو هفته یک بار باید تعویض کرد.

به همین خاطر است که حتی در مواردی که طلق ها تغییر رنگ هم داده اند با توجه به تعویض دو هفته ای آن ها رنگ بدی از آن ها در  دید عموم مشاهده نمی شود.

ارتودنسی نامرئی چه مدت زمان می برد؟

مدت زمان درمان با ارتودنسی نامرئی ۹ الی ۱۵ ماه طول می کشد و در این مدت به طور معمول ۱۸ الی ۳۰ پلاک هم باید تعویض شود.قیمت گران و محدودیت هایی که این نوع از ارتودنسی دارد باعث شده که درصد افرادی که ارتودنسی را با این روش انجام می دهند زیاد نباشند .

 

https://dr-farnazasadi.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *