جراحی لاغری

Posted on

جراحی لاغری

جراحی لاغری: اضافه‌وزن بالا و چاقی سبب بروز بسیاری از مشکلات و بیماری‌هایی مثل دیابت، آینه‌ی خواب، کلسترول و فشارخون بالا می‌شود و یا اینگونه بیماری‌ها را در فرد تشدید می‌کند. فرد برای از بین بردن اینگونه مشکلات و برخوردار شدن از اندام ایده ال سعی می‌کند به روش‌های لاغری و از جمله جراحی لاغری روی بیاورد.

جراحی لاغری

در برخی از موارد، این بیماری‌ها می‌توانند از ویژگی‌های یک کاندید خوب جراحی لاغری باشند؛ اما در موارد دیگر نیز این بیماری‌ها می‌توانند روی توانایی مقاومت بدن طی جراحی لاغری اثر منفی داشته باشند. پزشک هنگام مشاوره‌ی اولیه می‌تواند شما را در جریان تمام این نکات قرار دهد. جراحی لاغری مثل لیپوماتیک به کمک افرادی می‌آید که مبتلا به چاقی مفرط می‌باشند. جراحی لاغری به‌عنوان اولین گزینه برای لاغری توصیه نمی‌شود بلکه درصورتی‌که فردی با ورزش و رژیم غذایی نتوانست وزن کم کند و یا مبتلا به بیماری‌های ناشی از چاقی بود، در این صورت می‌تواند با کمک جراحی لاغری وزن خود را کم کند.

جراحی لاغری از انواع مختلفی برخوردار است که معمولاً با محدود کردن مقدار غذای روزانه فرد، باعث لاغری فرد می‌شود. برخی از این جراحی‌های لاغری نیز بر نحوه‌ی گوارش و جذب غذا تأثیر گذاشته و به لاغری فرد کمک می‌کند. خیلی‌ها پس از جراحی لاغری مثل لیپوماتیک، به‌سرعت وزن کم کرده و لاغر می‌شوند اما بعد از گذشت مدتی دوباره به وزن اولیه برمی‌گردند اما اگر پس از جراحی لاغری ورزش کنند و رژیم غذایی را رعایت کنند می‌توانند وزن پایین خود را حفظ کنند و لاغر بمانند. همچنین برای حفظ وزن خود باید به‌ طور مرتب تحت معاینه و پیگیری‌های پزشکی قرار گیرند.

افرادی که کاندیدای مناسبی برای جراحی لاغری نیستند

بیمارانی که قبل از جراحی لاغری به پزشک خود می‌گویند که می‌خواهند پس از جراحی لاغری به سایز ۲ برسند و یا اندامشان شبیه به مربی بدن‌سازی‌شان شود باید بدانند که این انتظار آنان واقع‌بینانه نیست و بیمار از آمادگی لازم جهت جراحی لاغری برخوردار نیست. همچنین بیمارانی که اعتیاد به خوردن نوشابه و کشیدن سیگار دارند نیز نمی‌توانند گزینه مناسبی برای جراحی لاغری باشند.

قبل از جراحی لاغری

قبل از جراحی لاغری

قبل از جراحی لاغری باید وضعیت سلامتی بیمار ارزیابی و همه جوانب او بررسی شود و مشکلات اولیه او رفع و مشاوره‌های لازم انجام و سپس اقدام به جراحی لاغری شود. این مشاوره‌ها گاهی ممکن است تا یک ماه هم طول بکشد و سپس بیمار عمل شود. بنابراین اگر برای لاغری به پزشکی مراجعه کردید که تصمیم گرفت همین فردا شما را عمل کند، باید بدانید که یک جای کار می‌لنگد. همچنین باید در نظر داشته باشید که جراحی چاقی هم مثل تمام جراحی‌های دیگر ممکن است عوارضی برای فرد داشته باشد که البته خود چاقی هم عوارضش کم نیست.

لاغری

برای لاغری نباید گول تبلیغات دروغین را خورد و حتماً باید برای لاغری نزد یک جراح خوب بروید تا شما را از هر لحاظ قبل از عمل بررسی کند. برای بیمارانی که مبتلابه ریسک قلبی و ریوی هستند و اعتیاد به مواد مخدر و الکل دارند، این عمل مناسب نیست. همچنین کسانی که مبتلا به افسردگی شدید و غیرقابل‌ کنترل و روان‌پریشی یا سایوز هستند موارد مناسبی برای عمل جراحی لاغری نمی‌باشند.

لاغری

باید گفت که در این دنیا هیچ روش جادویی برای از بین بردن چربی‌ها و لاغری وجود ندارد؛ بنابراین برای اینکه چربی کمتری انباشته کنید باید شکر کمتری مصرف نمایید و مواد غذایی ناسالم را از رژیم روزانه خود حذف کنید، خوب بخوابید، سطح استرس خود را کنترل کنید و تمرینات ورزشی صحیحی داشته باشید و سپس بعد از اینکه تمامی موارد را انجام دادید باید به دنبال روشی باشید که دیگر این چربی‌ها بازنگردند.

کدام جراحی لاغری برای شما مناسب‌تر است؟

نوع جراحی لاغری را نمی‌توان بر اساس BMI انتخاب کرد. نوع جراحی لاغری به عوامل مختلفی از جمله نوع تغذیه و بیماری‌های همراه بستگی دارد. مثلاً کسی که ری فلاکس معده دارد برای جراحی اسلیم مناسب نیست یا کسی که سابقه سرطان فامیل یال معده دارد نباید جراحی بای‌پس انجام دهد چون در حین این عمل دو قسمت معده از هم جدا می‌شود و دیگر با آندوسکوپ نمی شود به معده دسترسی داشت.

برای این افراد عمل اسلیو توصیه می شود چون در این عمل ۷۵ تا ۸۰ درصد معده را برمی دارند و احتمال سرطان معده نیز ۷۵ تا ۸۰ درصد کمتر می‌شود؛ و همچنین بخش باقیمانده معده نیز با آندوسکوپ قابل بررسی می باشد. جراحی اسلیو برای افرادی که عادت به ریزه‌ خواری دارند و نمی‌ توانند خوردن خود را کنترل کنند، مناسب نیست زیرا بعد از عمل فرد با این وضع غذا خوردن دوباره اضافه وزن پیدا می‌کند. البته برای انتخاب نوع عمل، خود بیمار هم در این تصمیم گیری اهمیت دارد.

آیا چاقی مزمن مورد حمایت بیمه  می باشد؟

در جواب این سؤال باید گفت فردی برای جراحی لاغری تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد که عدد شاخص BMI وی، ۴۰ یا بیشتر از آن باشد. در این صورت تمام اعمال جراحی فرد با در نظر داشتن سقف مسئولیت‌های مالی بیمه‌گذار تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. البته در این مورد هزینه‌های اتاق و جراحی بیمارستان خصوصی مورد حمایت بیمه قرار نمی‌گیرد. افراد با شاخص توده بدنی ۳۰-۳۵ نیز می‌توانند با شرایط خاصی مثلاً شرایطی که در آن فرد براثر چاقی، مسائل و بیماری‌های ثانویه‌ای مانند کمردرد (دیسک کمر) مشکلات ارتوپدی حاد، کبد چرب، فشارخون و چربی خون پیدا کرده است که در این صورت بیمار می‌تواند با تجویز پزشک و تائید پزشک معتمد بیمه، تمام اعمال جراحی لاغری خود و هزینه لیپوماتیک را تحت پوشش بیمه انجام دهد.

جراحی لاغری و بیمه

روش تشخیص چاقی مفرط

افراد باید قبل از انجام جراحی لاغری از نظر شاخص توده بدنی ( BMI  ) بررسی شوند. BMI معادله ای می باشد که از تقسیم وزن بر  مجذور قد به دست می آید. در صورتی که جواب بین ۳۵-۴۰ یا بالاتر از ۴۰ باشد، نشان دهنده این است که فرد چاقی مفرط دارد و توصیه می شود برای لاغری، اقدام به جراحی بکند. اما اگر جواب محاسبه بین ۳۵-۳۰ باشد، با اینکه فرد چاق است اما چاق مفرط محسوب نمی شود و نیازی به جراحی ندارد.

فردی که قصد جراحی لاغری دارد باید این نکته را مد نظر داشته باشد که در تمام این روش های جراحی امکان اضافه وزن دوباره وجود دارد. یعنی هیچ نوع روش جراحی نمی تواند معجزه کند و فرد هم در این لاغر ماندن بسیار موثر می باشد. یعنی این حرف غلط است که فرد بعد از جراحی لاغری از پزشک خود سوال کند که حالا می‌توانم هرچه می‌خواهم بخورم ؟

اقدامات لازم بعد از جراحی لاغری

فرد باید بعد از جراحی لاغری، ورزش منظم انجام دهد و از برنامه غذایی مناسبی پیروی کند. اگر فرد پس از جراحی لاغری این دو مورد را رعایت کند می‌تواند به میزان  ۷۵ تا ۸۰ درصد کاهش وزن را تجربه نماید. حتی بیمارانی هم بوده‌اند که بعد از جراحی توانسته‌اند صد درصد کاهش وزن داشته‌ باشند. بنابر نتایج مطالعات انجام‌شده، روش‌های بای‌پس و اسلیم معده در جراحی لاغری در درازمدت نتایج تقریباً یکسانی دارند، هرچند که جراحی لاغری بای‌پس عمل پیچیده‌تری می باشد.

اقدامات بعد از جراحی لاغری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *