سفره عقد

Posted on

سفره عقد

سفره عقد

سفره عقد

سفره عقد از سفره‌های سنتی است که در جشن عقد یا عروسی و در اکثر شهرهای ایران کاربرد دارد و در آن شش ظرف وجود دارد که داخل هر یک از این ظروف چیز متفاوتی می‌گذارند که نشان‌دهنده آرزویی برای عروس داماد هست. این ظروف درون سفره عقد معمولاً شامل گردو، بادام، فندق، نان و نبات و تخم‌مرغ می‌باشند.

سفره عقد

در میان این‌ها ظرف‌هایی از شیرینی و نان پنیر و سبزی، جام‌هایی از عسل و ماست که نشانه‌ای از شیرینی و ترشی در کنار هم در زندگی زناشویی می‌باشند قرار داده می‌شوند. تخم‌مرغ نمادی برای باروری، نان نمادی برای برکت و نبات نمادی برای شیرین‌کامی هست. ممکن است امروزه بسیاری از عروس و دامادها و اطرافیان آنان معنای ترکیب سفره عقد ایرانی را ندانند و حتی ندانند که برای چه منظوری پهن می‌شود. این ناآگاهی حاکی از آن است که از رسمی که سرشار از معنی و مفهوم بود فقط صورت ظاهری آن به جای‌ مانده است.

 

وسایل سفره عقد

 

قرآن مجید

قرار گرفتن قرآن سر سفره عقد ایرانی به این معنی است که این وصال از سوی خداوند تائید شده و نشانه‌ای از طلب برکات الهی‌ می باشد و محل قرارگیری آن سر سفره عقد، جلو آینه و بالای جانماز هست.

 

آینه

آینه وسیله دیگری است که در سفره عقد ایرانی گذاشته می‌شود و در خرید عروسی بعد از قرآن مجید بیشترین اهمیت را دارد و در سفره عقد در صدر سفره و رو به عروس و داماد گذاشته می‌شود تا عروس و داماد خود را در آن ببینند و دلهایشان نسبت به یکدیگر مثل آینه صاف و زلال باشد و خوشبخت شوند.

 

شمعدان

از اجزای دیگر سفره عقد یک جفت شمعدان است که در دو طرف آینه می‌گذارند و شمع‌هایی که درون آنان روشن می‌شوند ‌نشانه آرزوی روشنایی و گرمی در پیوند عروس و داماد است.

 

شمعدانی سفره عقد

 

جانماز

جانماز نیز از اجزای سفره عقد هست که جلوی آینه پهن می‌شود و روی آن‌هم مهر و تسبیح زیبایی قرار می‌دهند تا نشانه‌ای از پایبندی عروس و داماد به اصول دین اسلام باشد و تبرک آن شامل حال عروس و داماد گردد.

 

کاسه‌نبات

در قسمتی از این سفره توده‌ای از نبات به شکل قالبی خاص و زیبا که حتی ممکن است چندین طبقه هم باشد قرار می‌گیرد. نبات نمادی از شیرینی پیوند عروس و داماد هست و معمولاً از نبات اعلای زعفرانی تهیه می‌شود.

 

نقل و سکه

نقل نماد شیرین‌ کام بودن و سکه نماد افزایش روزی زوجین هست. امروزه مخلوطی از نقل سه مروارید و پولک در بسته‌های کوچک قرار داده می‌شود که این بسته را با شکوفه و روبان تزیین می‌کنند. رنگ سکه‌های درون سفره عقد، طلایی هست که روی آن مبارک باد یا نام حضرت مهدی (عجب) حک‌ شده است.

 

تخم‌مرغ

تخم‌مرغ نمادی از تولد و تداوم نسل هست و قرارگیری آن درون سفره‌ی عقد نمادی از ادامه نسل زن و مرد و باروری ازدواج آنان است. تعداد تخم‌مرغ‌ها پنج، دوازده یا چهارده به نیت پنج‌تن ،دوازده امام (ع)‌ و چهارده معصوم(ع) هست.

 

فندق گردو و بادام

فتدوق، گردو و بادام از خوراکی های مقوی و پر مایه الهی می باشند که نماد گسترده بودن سفره خوراک عروس و داماد و توانمند بودن آنها سر سفره  قرار می گیرد.

 

فندق و گردو و بادام سر سفره عقد

 

نان و پنیر

نان، نماد برکت خداوند و پنیر نیز نماد سفید بختی می باشد. امروزه نان و پنیر و سبزی را به صورت لقمه های کوچک پوشانده شده با نایلون محافظ غذا سر سفره عقد می گذارند. سبزی به منظور نشانی از سلامتی، سر سبزی و خرمی سرسفره عقد گذاشته می شود.

 

گل

گل نماد زیبایی است و به‌ منظور زیبایی پیوند سر این سفره زیبا گذاشته می‌شود. برای هر چه زیباتر کردن دیگر وسایل سفره از گل و گلبرگ‌های رنگین استفاده می‌شود. گل سرخ هم نماد شناخته‌ شده عشق در سراسر دنیا است.

سفره عقد خانگی

برگزاری مراسم عقد چه در منزل و چه در محضر و باغ و تالار، به یک سفره نیاز دارد. این سفره عقد میتواند خیلی ساده و یا می تواند خیلی تشریفاتی و تجملاتی باشد. در هر دو صورت بنابر آیین و رسوم ایرانی وسایلی روی آن گذاشته می شود که به اعتقاد ما ایرانی ها شگون دارد و جایشان بر سر این سفره ثابت می باشد.

چیدمان سفره عقد در منزل

تمام اجزایی که سر این سفره قرار می گیرد دارای معنا و مفهومی بوده و یادگار شیرینی می باشد که از گذشتگان برای ما به جا مانده است. هرچند که امروز کمتر کسی پیدا می شود که از معنی و مفهوم آن آگاهی داشته باشد و بیشتر بر حسب یک رسم به جا مانده از گذشتگان پهن می شود. سفره عقد و وسایلی که سر سفره عقد قرار می گیرند معانی عمیقی دارند که دانستن آنها نه تنها خالی از لطف نیست بلکه ممکن است سبب شود از این به بعد با دید دیگری به سفره نگاه کنیم.

 

سفره عقد سنتی

برای چیدمان این سفره ایده های بسیاری وجود دارد و معمولا چیدمان آن مطابق با سلیقه عروس و داماد صورت می گیرد. یکی از انواع این سفره که معمولا مورد پسند خیلی از عروس و داماد هاست و زیبایی خاصی هم دارد سفره عقد سنتی می باشد که چیدمانش خاص و متفاوت می باشد. تزیین سفره عقد سنتی در حین سادگی بسیار زیباست و می تواند انتخاب ایده آلی برای طرفداران طرح های سنتی و اصیل ایرانی باشد. در چیدمان سفره عقد سنتی بیشتر از وسایل سنتی و زیبا که طراحی قدیمی دارند استفاده می شود و سعی بر این است که اصالت ایرانی در طراحی این سفره حفظ شود.

سفره عقد سنتی

 

معمولا سفره عقد ایرانی روی زمین پهن  می شود که به سنت و اصالت ایرانی نزدیک باشد. در چیدمان سفره عقد ساده سنتی می توان از میز های کوچک نیز استفاده کرد و زیبایی سفره عقد را هر چه بیشتر کرد.

 

سفره عقد کریستال

برخی از عروس و دامادها دوست دارند جشن عروسی باشکوهی برگزار کنند. در کنار تمام تدارکاتی که جهت پذیرایی از مهمانان و با شکون تر شدن جشن انجام می شود، یک سفره زیبا در گوشه ای از سالن و دقیقا مقابل جایگاه عروس و داماد قرار می گیرد و شکوه و زیبایی بیشتری به فضای سالن می بخشد. این نوع سفره نباید ساده و بی آلایش باشد و باید برای تزئین آن باید از گل، آینه و شمعدانی و سایر وسایل تزئینی استفاده شود. کریستال آرایی هم می تواند آن را زیباتر کند که در آن تمامی وسایل سفره عقد از جنس کریستال می باشد. شمعدانی ها، گلدان و حتی ظروفی که برای قرار دادن میوه و تنقلات استفاده می شود هم باید از جنس کریستال باشد.

 

https://motivemoda.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *