فواید ارتودنسی

Posted on

فواید ارتودنسی

فواید ارتودنسی بسیار است،در عین حال عوارضی نیز ممکن است داشته باشد.

آن چیزی که یک خنده را زیبا می‌کند دندان‌هاست. فرم فک و دندان در رضایتمندی شما از لبخندی که می‌زنید تاثیری بسزا دارد. گاهی برخی از ما ایرادهایی را در فرم دندان‌هایمان احساس می‌کنیم اما نمی‌دانیم مشکل اصلی کجاست.  با مراجعه به متخصص ارتودنسی و انتخاب روش مناسب درمان می توانیم مشکل دندان یا فک خود را رفع کرده و درمانی موفق داشته باشیم.

 

Orthodontic benefits

 

 

در مجموع زیبایی، یکی از بهترین نتایج درمان ارتودنسی است. نا‌مرتب بودن دندان‌ها و موقعیت غیر طبیعی فکین اثر منفی بر چهره فرد دارد و به دنبال درمان، فرد ظاهر بهتر، لبخند جذاب‌ تر و اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت.

عملکرد بهتر دندان‌ها و سیستم جونده وکمک به سلامت مفصل گیجگاهی فکی سلامت دندان‌ها و لثه‌ها در دراز مدت نیز از دیگر فواید ارتودنسی است.

فواید ارتودنسی تنها محدود به اصلاح ناهنجاری های دندان و فک نمی باشد بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس افراد می شود و البته برخی مشکلات فانکشنال را نیز برطرف می کند.

حال می خواهیم به طور کلی فواید ارتودنسی را بازگو کنیم:

دندان های روی هم افتاده شما بعد از ارتودنسی در موقعیت مطلوب و درست درسر جای اصلی خود داخل فک قرارمی  گیرند.

در نتیجه نیرویی که پس از گاز زدن و جویدن غذا به روی ریشه ها وارد می شود یکسان و متوازن است .

این درحالی است که در دندان های روی هم قرار گرفته و فاصله دار که هنوز ارتودنسی نشده اند پخش نیرو در همه جهات یکسان نیست.

به بعضی از دندان ها و ریشه آنها  بیش از حد فشار وارد می شود و به برخی از دندان ها اصلا نیرویی وارد نمی شود که همین امر خود باعث ضعیفی و آسیب پذیری آنها می شود.

Orthodontic benefits

 

  • بر طرف کردن مشکلات گوارشی:

در حالت طبیعی در دندان های منظم هر دندان بالا  با  دو دندان پایین در تماس است .

در حالت غیر عادی که دندان ها روی هم افتاده و یا فاصله دار هستند هر  دندان بالا  با دو دندان پایین در تماس نیست در نتیجه غذا ها خوب آسیاب نمی شوند و به خوبی با بزاق دهان ترکیب نمی گردنند .

ارتودنسی می تواند با ایجاد هماهنگی بین دندان های بالا و پایین  عملکرد  آسیاب کردن و جویدن را ارتقا ببخشد .

ارتودنسی  می تواند تماس های دندان ها را به وضعیت عادی و مناسب  تبدیل کند  و نظم دندان ها را به حالت عادی برگرداند که در نتیجه آن عمل جویدن به درستی صورت گرفته و به تبع مشکلات گوارشی نیز برطرف می شود .

 

  • تمیز کردن دندان ها پس از ارتودنسی آسانتر است:

پس از انجام عمل  ارتودنسی  و  خارج کردن کامل دستگاه ارتودنسی از دهان دندان ها در سر جای اصلی خود در فک قرار می گیرند .

همین امر تمیز کردن دندان ها را راحت تر کرده و در نتیجه باعث افزایش طول عمر در دندان ها می شود .

 

Orthodontic benefits

 

  • ارتودنسی می تواند مشکلات عضلانی را در سیستم جونده درمان  کند:

ارتودنسی علاوه بر  برطرف کردن مشکلات گوارشی و هضم غذا می تواند مشکلات عضلانی را در سیستم جونده درمان کند .

اگر شخصی بدلیل کوچک بودن فک یا عادات نامناسب و غلط همیشه با دندان های یک سمت غذا بجود در اثر مرور زمان عضلات یک سمت از صورت او بزرگتر از سمت دیگر می شود .

صورت و چانه او نامتقارن و نا موزون می شود و چون صورت همیشه در روابط اجتماعی  مرکز توجه قرار دارد بایستی نسبت به رفع این موضوع اقدام لازم را به عمل آید.

به عبارت دیگر، با مشکلات دندانی ممکن است در زمان جویدن و آسیاب غذا، تنها از یک طرف فک استفاده شود که در این صورت موجب قوی شدن یک سمت فک و کوچک ماندن سمت دیگر می‏شود. این امر بواسطه ارتودنسی قابل درمان است و تعادل در بین دو فک برقرار می‏گردد.

 

  • تغییر موقعیت استخوان:

از دیگر فواید ارتودنسی می‏توان به هماهنگ کردن اجزاء صورت و تغییر موقعیت استخوانها اشاره کرد. به عبارتی، اگر چه درمان ارتودنسی طولانی مدت است اما به دلیل دائمی بودن و عدم بازگشت دندانها به حالت اولیه، می‏توان از آن به عنوان یکی از بهترین شیوه‎ها‏ی درمان در دندانپزشکی یاد کرد.

 

Orthodontic benefits

 

  • افزایش اعتماد به نفس بیماران:

گفته شد که یکی از هدف‎ها‏ی اولیه درمان ارتودنسی، رفع ناهنجاری‎ها‏ و زیبایی می‏باشد. در واقع زیبایی به عنوان یک روش برای کسب اعتماد به نفس می‏باشد. ظاهر آراسته و داشتن دندانهایی که بتوانند لبخند زیبا را به فرد ببخشند، به عنوان مهمترین مزایا و فواید ارتودنسی به شمار می‏رود.

 

  • نداشتن محدودیت سنی درمان:

از دیگر فواید ارتودنسی، عدم محدودیت سنی برای درمان می‏باشد. اگر چه تاکید متخصص ارتودنسی بر درمان، در سنین نوجوانی و کودکی می‏باشد، اما این تاکید به معنای محدودیت درمان برای سنین بالاتر و میانسالی نیست و تمام رده‎ها‏ی سنی می‏توانند برای این درمان اقدام نمایند.

دکتر فولادگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *