لیزر موهای زائد

Posted on

موارد مهم در انتخاب مراکز لیزر موهای زائد

در لیزر موهای زائد ،مهمترین چیزی که مطرح است نوع دستگاه مورد استفاده برای لیزر موهای زائد و تخصص فردی است که برای شما لیزر موهای زائد را انجام می دهد.

لیزر موهای زائد

توجه داشته باشید که دستگاه های لیزر موهای زائد مختلفی با کیفیت و کارآیی مختلف موجود هستند و اینکه می گویند دستگاه لیزر موهای زائد ما الکساندرایت یا به اختصار الکس است کافی نیست چون الکس یا الکساندرایت به لیزرهایی می گویند که طول موج ۷۵۵ نانومتر برای لیزر موهای زائد تولید می‌کنند.

ممکن است لیزر موهای زائد الکساندرایت از نوع چینی، کره ای، ایتالیایی یا آمریکایی باشد و کیفیت و فناوری پیچیده دستگاه لیزر موهای زائد به کمپانی سازنده آن بستگی دارد.  و این دستگاه های مختلف در موثر بودن لیزر موهای زائد ،متفاوت هستند .منظور از موثر بودن لیزر موهای زائد این نیست که برای مدت محدود رشد موها را به تأخیر بیندازد یا آنها را نازک کند.

لیزر چگونه موهاى زائد را از بین می برد؟

لیزر، پرتو نورى است که ویژگی هایى مثل تک رنگ بودن و انرژى زیاد دارد و به همین دلیل کاربردهاى متعددى در علم پزشکى دارد. یکى از محبوبترین کاربردهاى لیزر، لیزر موهای زائد برای رفع موهای زائد می باشد.در لیزر موهای زائد ، لیزر را روى سطح پوستى که دارای موی زائد است می تابانند و رنگدانه هاى ملانین که در موها وجود دارند، انرژى لیزر را جذب می کنند و آن را از سطح پوست، به عمق ٢ تا ٣ میلیمترى پوست، جایى که سلول هاى تولیدکننده مو در ریشه موها قرار گرفته‌اند، می رسانند و باعث تخریب این سلول ها می شوند.

چرا لیزر موهای زائد در چند جلسه انجام می‌شود؟

علت لیزر موهای زائد در چند جلسه، چرخه رشد مو در انسان می باشد. هر تار مو، سه مرحله تکاملی را پشت سر می گذارد:
١- مرحله رشد یا آناژن
۲- مرحله انتقالی با کاتاژن
٣- مرحله استراحت یا تلوژن

لیزر موهای زائد،فقط روى موهایى که در مرحله رشد یا آناژن هستند، تاثیر می گذارد و روى موهایى که در مراحل کاتاژن و تلوژن باشند، تاثیر نمی گذارد.به همین دلیل یکى ازعواملی که در اثربخشى لیزر موهای زائد تاثیر می گذارد، تعداد موهایی است که درمرحله آناژن ناحیه اى لیزر می شوند.
برای اینکه بدانید چه نوع از لیزر موهای زائد برای شما مناسب است در ابتدا باید نوع پوست خود را بشناسید.

چگونگی تشخیص نوع پوست

متداول ترین طبقه بندى پوست، طبقه بندى دکتر فیتز پاتریک می باشد که انواع مختلف پوست را براساس رنگ پوست و مو و چشم و واکنش پوست به نور خورشید، به ۶ گروه تقسیم کرده است.

نوع ١ : پوست خیلی سفید و داراى کک ومک، موهاى قرمز، مردمک چشم آبى، که پوست خیلی زود در برابر آفتاب مى‌سوزد و هرگز هم برنزه نمى‌شود.
نوع ٢ :پوست سفید و موهاى بلوند و مردمک چشم روشن، که پوست در برابر آفتاب مى‌سوزد و به ندرت امکان دارد برنزه شود.
نوع ٣ : پوست گندمى و موهاى قهوه اى، گاهی اوقات پوست در برابر آفتاب مى‌سوزد و خوب برنزه نمى‌شود. (برخی اهالى شمال کشور)
نوع ۴ : پوست سبزه و موها و مردمکهاى تیره، پوست در برابر آفتاب خیلى خوب برنزه مى‌شود و بندرت مى‌سوزد (پوست اکثر ایرانى ها)
نوع ۵ : پوست قهوه اى تیره، تقریباً هیچوقت در اثر آفتاب نمى‌سوزد و شدیداً برنزه مى‌شود. (برخی اهالى جنوب کشور و بویژه در هند و پاکستان)
نوع ۶ :پوست کاملاً تیره که هرگز در اثر آفتاب نمى‌سوزد. (سیاهپوستان)

لیزر موهای زائد درد دارد؟

میزان درد در لیزر موهای زائد در افراد مختلف، متفاوت می باشد. میزان درد لیزر موهای زائد ،بستگی زیادی به عملکرد سیستم خنک کننده دارد (هر چه سیستم خنک کننده بهتر عمل کند درد لیزر کمتر است).در کل  درد لیزر موهای زائد درحد متوسط است و خیلی شدید نمی باشد. افرادی که درد زیادی در لیزر موای زائد احساس می کنند می توانند قبل از انجام لیزر به محلی که لیزر می شود پماد بی حس کننده بزنند.

استفاده از موازد زیر می تواند به کاهش درد لیزر موهای زائد کمک کند:

  • استفاده از کرم بی حس کننده، ۲۰ تا ۴۰ دقیقه قبل از استفاده از لیزر
  • یخ گذاشت روی محل لیزر، حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه قبل از لیزر
  • انتخاب کردن دستگاه لیزری سیستم خنک کننده هوای سرد دارد
  • نوشیدن یک بطری آب قبل از درمان، حدود ۴ تا ۶ ساعت قبل از درمان
  • اجتناب از لیزر در طول عادت ماهانه خانم ها
  • کوتاه کردن موها یک روز قبل از لیزر

 

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد

 

در طول دوره لیزر نباید از روشهایی که موها را از ریشه می کنند مثل  بند انداختن ، وکس و یا کندن موها با موچین استفاده کرد  چون این روش‌ها در مراحل رشد موها تاثیر می گذارند  و مختل کننده روند درمان هستند  ومیتواند در نتیجه درمان تاثیر بگذارند. فقط استفاده از تیغ می تواند در طول دوره درمان و بین جلسات استفاده شود.

از آنجایی که فقط بخشی از موها در هر مرحله لیزر رشد فعال دارند ، چند جلسه درمانی و در فواصل ۴ تا ۶ هفته‌ای باید انجام شود تا در نهایت باعث از بین رفتن همه موهای زائد شود.

 

دستگاه لیزر موهای زائد خانگی

دستگاه‌های لیزر موهای زائد خانگی که به تازگی وارد بازار ایران شده‌اند، در از بین بردن موهای زائد عملکردی شبیه لیزر دارند. در این دستگاه‌ها از فناوری IPL استفاده می شود. IPL یک فناوری جدیدی در لیزر موهای زائد است که در بیشتر سالن‌های زیبایی هم به کار برده می شود.

روش کار دستگاه لیزر موهای زائد خانگی

دستگاه لیزر موهای زائد خانگی، پالس‌های نوری را به ریشه موها می‌تابانند و موها را از بین می برند یا باعث کاهش رشدشان می شوند . همه  دستگاه های لیزرهای خانگی که در بازار موجودند برای رفع  موی صورت مناسب نیستند و برخی از آنها هم اصلا برای ناحیه تناسلی طراحی نشده‌اند. بنابراین هنگام خرید این دست گاه ها ، نیاز خود را به نیازتان از دستگاه توجه کنید. در مورد این دستگاه‌های تازه ‌وارد که قیمت بالایی هم دارند (بین یک تا سه میلیون تومان)، حرف‌ و حدیث‌های بسیاری وجود دارد.

 

 روش کار  لیزر موهای زائد خانگی با انواع کلینیکی‌

روش کار دستگاه‌های لیزر موهای زائد خانگی شباهت به دستگاه‌های لیزر موهای زائد کلینیکی دارد  با این تفاوت که در طراحی دستگاه لیزر موهای زائد خانگی این نکته در نظر گرفته شده  خطر کمتری برای استفاده خانگی داشته باشند و به سادگی قابل استفاده باشند. متاسفانه انواع نامرغوبی از این دستگاه‌ها هم در بازار موجودند که عملکردشان اصلا شبیه لیزر نیست . توصیه می شود اگر می خواهید همچین محصولی انتخاب کنید  ، حتما از میان مارک و نشان‌های معتبر جهانی انتخاب کنید.

 

iran-beautyclinic.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *