لیزر

Posted on

لیزر چیست؟

لیزر مخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation  می‌باشد و معنی لغتی آن تقویت نور بوسیله تشعشع تحریک شده می باشد. لیزر دسته نوری میباشد که به صورت موازی انتشار پیدا میکند بدون اینکه از شدت آن کم شود.

 

لیزر چیست؟

 

سالهای زیادی است که در رابطه بالیزر و کاربرد های آن بحث می شود و شاهد این هستم که اختراعات جدیدی در این زمینه به وجود آید  و پیش بینی می‌شود که در آینده بتوان با لیزر  چندین کیلومتر از درختان جنگل را در یک چشم بر هم زدن قطع کرد یا با بیماری سرطان به صورت  قطعی مبارزه کرد.

 

امروزه چنان تکنولوژی پیشرفت کرده و به روز شده و اختراعات و اکتشافات چنان گسترش پیدا کرده که می‌توان گفت انقلابی در مورد علم و صنعت بوجود آمده است.

بیشتر مردم با کلمه لیزر آشنا هستند  ولی  نمی دانند که واقعا به چه معنی  است؟و نور معمولی و لیزر چه تفاوتی با هم دارند و اینکه وژه لیزر مخفف چه کلمه است؟

 

 

اکثرا ما می دانیم که پلیس برای اینکه بتواند سرعت اتومبیل ها را اندازه بگیرد از لیزر استفاده می کند. رانندگانی که قانون را زیر پا میگذارند  و از سرعت مجاز تجاوز می کنند  به خوبی از این موضوع اطلاع دارند.

ما در طول یک روز عادی چندین بار از لیزر استفاده می کنیم بدون  اینکه خبر داشته باشیم. لیزر در cd  player ها و پرینترهای لیزری و چیزهای بسیار دیگری کاربرد دارند .

 

اکثرا لیزر را در فیلم های اکشن دیده میشود . و قهرمان داستان هنگام حل مشکلات خطرناک باید از پرتوهای لیزری فرار کنند. قدرت لیزر هم ترسناک است و هم شگفت انگیز .

تفاوت لیزر با سایر نورها چیست؟   

نور یک موج الکترو مغناطیسی می باشد و هرموجی دارای  روشنایی و رنگ میباشد که در زاویه ی معینی نوسان دارد که به آن قطبش می گویند. لیزر هم همچین ویژگی هایی  دارد. ولی پرتوهای نور لیزراز منبع نورهای  دیگر موازی ترهستند.

 

تفاوت لیزر با سایر نورها چیست؟    

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *